Exkurze

Ráno v pondělí 18. 11. jsem jela na vlakové nádraží, odkud jsme se všichni z 8. B vydali na plzeňskou záchranku. Celí zmrzlí a docela promoklí jsme došli na ZZS, kde nás přivítal Rosťa Klement. Toho někteří znali již z lyžařského výcviku. Vešli jsme dovnitř a naše kroky směřovaly do mediální místnosti, kde jsme zhlédli videa ze zákroků plzeňských záchranářů. Vyslechli jsme i zvukový záznam, kdy o pomoc volala maminka dvouměsíčního chlapečka, který přestal dýchat. V tu chvíli se mě zmocnila úzkost. Až když Rosťa řekl, že miminko přežilo, to ze mě spadlo.

Poté jsme se přesunuli na dispečink a do garáží, kde jsme si prohlédli sanitky s velkým množstvím vybavení – přístroje na masáž hrudníku, vrtačku do kostí, obřích batohy s léky. Vyzkoušeli jsme si nakládání pacienta do sanitky. Pro mě jako pacienta to bylo nepříjemné, ale zároveň zajímavé, když jsem to z lehátka pozorovala.

Poté jsme se přesunuli tramvají do centra města, občerstvili jsme se a další zastávkou byla galerie Masné krámy. Zde byl pro nás připravený program. Skládali jsme rozstříhaná malířská díla, obrazy jsme poté vyhledali, naučili jsme se číst popisky k jednotlivým dílům a na závěr jsme si vybraly oči, ke kterým jsme dokreslovali obličeje, rozhodovali jsme, zda je to muž, žena, stanovili jsme věk, povolání, povahu atd. Opět jsme pátrali v galerii po konkrétním obrazu a naše výtvory jsme pod něj položili. Byla to zábava porovnat náš nápad s originálem.

Exkurze se mi moc líbila.

Markéta Kaiserová